Müşteri Destek Modülü ile şunları yapabilirsiniz:
1. Müşterileriniz size ait web sayfasından destek talebini girebilirler.
2. Girdikleri talebin durumunu kontrol edebilir, cevap verdiğinizde SMS ve eposta ile bildirim alırlar.
3. Gelen talep eposta/mobil bildirim olarak size iletilir, talebi yanıtlaması için personelinizi görevlendirebilirsiniz.
4. Sayfa sihirbazı ile müşterinin gördüğü destek sayfasını düzenleyebilir, yeni alanlar ve seçenekler ekleyebilirsiniz.
(Gerçek ekran görüntüleri için müşterimiz EG Bilişim'e teşekkür ederiz)

MÜŞTERİ DESTEK MODÜLÜNÜ AKTİFLEŞTİRME

Menü / Modül sihirbazı düğmesi ile modülü aktifleştirin.

Kendi web sitenize koyacağınız giriş penceresi için info@mybasiccrm.com adresine yazın. Size ufak bir iframe penceresi göndereceğiz böylece kolayca web sayfanıza yerleştirebilirsiniz.

Müşterileriniz MyBasicCRM müşteri sayfasında kayıtlı olan epostaları ile giriş yaparlar. Resimdeki link ile kendi şifrelerini alabilirler, sizin şifre vermeniz gerekmez.

Sonraki sayfaforward

MÜŞTERİNİN GÖRECEĞİ DESTEK SAYFASI

Müşteriniz destek sayfasına girince daha önceki destek taleplerini liste halinde görür. Buradan yeni bir talep ekleyebilir.

Yeni talep girerken listeden seçim yapılır. Bu seçenekleri yönetici olarak sayfa sihirbazından istediğiniz gibi tanımlayabilirsiniz

Müşteri aciliyet durumunu seçebilir, ekran görüntüsü veya herhangi bir dosya ekleyebilir.

Sonraki sayfaforward

SİZİN GÖRECEĞİNİZ GÖREV SAYFASI

Talep geldiğinde CRM kullanıcı sayfasında otomatik bir görev oluşur ve personele eposta / mobil bildirim gider. Hesap sayfasından hangi kullanıcıya görevin düşeceğini belirleyebilirsiniz

Görevi alan kullanıcı talebe cevap yazar, gerekiyorsa bir başka kullanıcıya yönlendirebilir. Cevap yazıldığı anda müşteriye SMS ve eposta bildirimi gider.

Talep sonuçlandığında durumu yapıldı olarak işaretlenir, böylece tamamlanmış veya açık talepleri kolayca izleyebilirsiniz.

Sonraki sayfaforward

SİHİRBAZ İLE SAYFAYI DEĞİŞTİRME

Yöneticilerin kullandığı çok özel bir araç olan sayfa sihirbazı ile sayfaya yeni alanlar ekleyebilir, alanların yerini değiştirebilir, zorunlu alanlar tanımlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde müşteri destek talebi giriş sayfasına marka/model için bir alan ekliyoruz. Alanın türünü liste seçiyoruz ve marka/model seçeneklerini ekliyoruz. Böylece artık müşterimiz listeden marka/model seçerek destek talebini giriyor.

Bu videoda sayfa sihirbazının kullanımı ile ilgili başka bir örnek görebilirsiniz. Veya sihirbaz sayfasındaki yardımı inceleyebilirsiniz.

Başa dönrefresh

mybasiccrm.com